Kur un kādus alternatīvos pienus iegādāties?
Latvijas tirgū pieejamākie alternatīvo pienu veidi šobrīd ir sojas piens (gan naturālais, gan ar vaniļas, šokolādes garšām), mandeļu piens, auzu piens un rīsu piens, kuri lielākoties nu jau atrodami gandrīz visās supermārketu veikalu ķēdēs - Rimi, Maxima, Prisma.
Bet atsevišķos citos lielveikalos (piemēram, Stockmann, lielākajos Rimi, lielajās Maximās u.c.) pieejams arī lazdu riekstu un kokosriekstu piens, ne tas, kas bundžiņās pie Austrumu ēdieniem, bet gan tetrapakās pie alternatīvajiem pieniem (vismaz Stockmann, noteikti). Lai gan smūtijiem droši var izmantot arī bundžiņu kokosriekstu pienu, jo tas vienkārši ir biezāks un koncentrētāks, tāpēc būs nepieciešams mazākos tilpumos (mainīsies piena un ūdens proporcija, pievienojot lielāku ūdens daļu). Kokosriekstu piens bundžiņā gan pieejams jau praktiski jebkurā lielveikalā plauktos pie Austrumu stila produktiem. Pozitīvais, ka šim bundžiņas variantam nav pievienota cukura, atšķirībā no tetrapakas kokosriekstu piena.
Savukārt, specializētajos bio veikaliņos, piedāvājumu klāsts ir vēl plašāks.
Mani pagaidām iecienītākie ir ALPRO zīmola pieni (sojas, mandeļu, kokosa un lazdu riekstu), kā arī Organic BIO Provamel zīmola pieni, Organic BIO Ecomil pieni, kā arī sojas piens no BIO Drink Soja zīmola.
ALPRO pienus parasti pērku jau pieminētajā Stockmann, kur tie ir plašā izvēlē un bieži ar akcijas cenu (gandrīz katru mēnesi, mēneša garumā, kādam no šiem pieniem ir īpaša cena), bet, kur vari meklēt pārējos?
- Dabas Stacija, Lāčplēša ielā 17 (starp Brīvības un Tērbatas ielām) vai internetā
Ļoti plašs klāsts, viena no manām iecienītākajām bio/eko produktu klāsta vietām tieši plašā sortimenta un arī vairāku citur neredzētu produktu dēļ.
Šeit pieejami ne tikai visi iepriekš jau minētie pieni tikai vēl dažādās variācijās (bez saldinātājiem, ar vaniļu, ar šokolādi, ar banānu garšu vai papildus kalcija devu), bet arī retāki, toties gana interesanti un vērtīgi piena dzērieni, piemēram, kvinojas vai plēkšņu kviešu piens, kaņepju piens, rīsu-kokosa dzēriens, u.c..
Protams, pieni ar garšiņām (zemeņu, vaniļas, banānu) - tie būs ar cukuru, bet arī parastie “bez garšu” sojas, mandeļu, auzu pieni, kas atrodami Rimi, Maxima un Stockmann lielveikalos pārsvarā ir ar pievienotu saldinātāju, garšas uzlabošanai.
Izvēlēties, protams, vari jebkuru, bet smūtijiem nesaldinātie alternatīvie pieni, noteikti būs tik pat laba un veselīga piedeva, kā tējkarote sēkliņu vai riekstu, turklāt smūtija saldināšanai parasti izmantojam citus dabīgos saldinātājus - banānu (īstu nevis garšiņu, kā pienā :)) un citus saldos augļus,kā melone, ananāss, bumbieri, vai dateles, medu, kļavu sīrupu u.c.
Savukārt, izmantojot riekstu un citus augu pienus konditorejā, jāskatās vai attiecīgi jāpievieno mazāk vai vairāk cita papildus saldinātāja mīklai (ja izmanto saldināto pienu, tad droši vari pievienot par tējkaroti mazāk cukura vai medus, vai pat par ēdamkaroti samazināt pievienojamā kļavu sīrupa daudzumu).
- Zaļā Govs, Brīvības ielā 69 (vai internetā)
Arī šeit ir pieejami sojas, mandeļu pieni ar dažādām garšu piedevām, gan arī mandeļu piens ar agaves sīrupu, tāpat atradīsi šeit arī kvinojas un lazdu riekstu pienus.
- Gemoss, Mūkusalas ielā
Pieejami dažādu veidu pieni, gan sojas, rīsu, auzu, mandeļu, gan miksētie, piemēram rīsu-kvinojas, rīsu-kokosriekstu u.c.
- Dabīgi Produkti - Kr.Barona iela 41/43
Izvēle šeit nav tik liela, kā abos iepriekšminētajos, bet sojas, mandeļu pienus šeit noteikti atradīsi.
- Internta Bio veikalā Dabas Dobe
Protams, alternatīvie pieni atrodami arī vēl daudz, kur citur bez jau nosauktajām vietām, jo ne tikai arvien biežāk parādās dažādu recepšu un smūtiju sastāvā, bet nereti sāk aizvietot parasto pienu pat Latte kafijas pagatavošanā, gan tik ierastās auzu putras vārīšanas procesā, vienkārši meklējot jaunas garšas ierastajām lietām, gan saskaroties ar alerģiskām govs piena reakcijas problēmām.
Kādi ir jūsu augu izcelsmes pienu atklājumi? Varbūt interesē, kādas receptes vai idejas par kādu konkrētu pienu izmantošanu?
0 comments