Par zaļu pat vēl zaļāks jeb smūtiju prieks!

by - 01:30

..jeb zaļā atkarība! :)

Smūtiji jau sen vairs nav nekāds jaunums un nekas inovatīvs, tieši otrādāk, arvien vairāk sākam novērtēt to pozitīvo ietekmi uz veselību un arvien biežāk tos iekļaujam savā ikdienas uzturā.

Smūtiju recepšu eksperimenti jau kādu laiciņu dzīvojas manā virtuvē, sākot no saldajiem augļu un ogu smūtijiem līdz pat dažādiem pat pavisam "sāļajiem" zaļajiem smūtijiem, kam no salduma ne miņas - tieši otrādāk, vēl pievienoju papildus asākas garšvielas un re, milzu salātbļoda tiek koncentrēti satilpināta vienā glāzē, ātri un ērti, uzņemot labi daudz vitamīnu.

Patiesi liels ir mans prieks, ka arī Facebook grupā Smoothies & Dzeramzupas mūsu draugu pulks aug ikdienas, tas nozīmē, ka arvien vairāk cilvēku patiešām sāk interesēties par šo veselības un enerģijas devu, ko sniedz katra izdzertā vērtīgā kokteiļa glāze.

Ja vēl neesi pamanījis, šobrīd rit arī lieliskais un iedvesmojošais "The April 30-Days Green Smoothie Challenge"!

Šis pasākums neprasa daudz, neparedz nekādu striktu noteikumu, ierobežojumu vai detalizētu diētas plānu! Nē - šis ir vienkāršāk par vienkāršu!

Mērķis un ideja: Visu aprīli lutināt savu organismu ar vitamīniem, katru dienu izdzerot vismaz vienu zaļo smūtiju!

Smūtijiem nav jāaizvieto pilnvērtīgas ēdienreizes, ar to papildināt savu brokastu ēdienkarti, vai izmantot, kā veselīgu uzkodu starp ēdienreizēm, vai uzmundrinošu enerģijas lādiņu, kad iestājas pēcpusdienas nogurums. Nav jāmaina savi ēšanas paradumi - var apēst gan šokolādes gabaliņu, gan veselu šokolādi vai pat čipsu paku, ja ir tāda vēlme (un ja mērķis nav nomest kādu lieku kilogramu vasaras gaidās :D) 

Bet zinat, iespējams, tad, kad veselu mēnesi būsiet ikdienas lutinājuši savu ķermeni ar šo zaļo spēku, tad nedz to čipsu paku, nedz McDonalda burgeri galīgi vairs nekārosies! Jo jutīsiet, kādu vieglumu, enerģiju, spēku un vitamīnu devu sniedz šie kokteiļi! Cik ļoti gribās arvien vairāk smaidīt un sajust veselīguma devu savā ikdienā!

Tāpēc brīdinu - šeit rodas atkarība! :) Pagājusi pirmā pilnā aprīļa nedēļa, kad ikdienas izdzeram, ka minimums vienu zaļo kokteili un es jau vairs nevaru iedomāties savu ikdienu bez zaļum zaļās enerģijas devas! :)

Esmu iemīlējusies šajās zaļajās krāsās! :)
Turklāt tā lieliskā sajūta, kad katru dienu vari eksperimentēt un iemest blenderī tos zaļumus un augļus, ko vien sakārojas, un ikreiz iegūt citu krāsu toni un garšu niansi. Un vēl visi papildinājumi, ko var pievienot smūtijam - čia, godži, riekstu sviesti, eļļas, riekstu pieni.... nu visu ko tik sirds kāro!

Savu smūtiju vari taisīt pavisam šķidru, pievienojot vairāk ūdens, bērzu sulas, mandeļu, sojas, auzu, rīsu u.c. pienus, vai pat svaigi spiestas citrusaugļu suliņas. Bet vari to padarīt krēmīgu un pat desertam līdzīgu, ja apvienosi avokado, banānu, kerobas pulveri, kokosriekstu pienu vai krēmu un Indijas riekstu sviestu, piemēram :)

Mazai atkāpei un idejām - Ja vēlies savu krāsaino kokteili padarīt īpaši krēmīgu, tad zini, ja pievienosi kādu no sekojošajām sastāvdaļām, tad Tava smūtija tekstūra noteikti mainīsies:
  • avokado īpašam krēmīgumam un maigas garšas niansēm
  • kokosriekstu eļļa patīkamam un sātīgam krēmīgumam un tropiskai pieskaņai
  • kāda ēdamkarote tevis izvēlēto riekstu sviesta - zemesriekstu, mandeļu, indijas - ne tikai piešķirs patīkamu garšu un nodrošinās sāta sajūtu, bet arī visšķidrāko kokteili padarīs krēmīgu un gardu
  • grieķu jogurts ar savu biezo konsistenci noteikti neatstās vienaldzīgu nevienu krēmīgo smūtiju mīļotāju, bet vari eksperimentēt, piemēram, arī ar kokosriekstu krēmu
  • un visbeidzot, izrādās izlīdzēties varam arī ar vārītām auzu pārslām - arī tās, pievienojot savam kokteilim, būsi tikai ieguvējs, ja vēlies īpašu krēmīgumu, turklāt, skat, pilnvērtīgas brokastis turklāt!
Viens no maniem mīļakajiem saldenā tipa smūtijiem noteikti ir tropiskais mango-banānu-kokospiena smūtijs, kam lieliski der godži ogu, kokosa skaidiņu un/vai riekstu sviesta krēmīgais papildinājums un svaiga apelsīna sulas svaigās aromāta nianses. (Līdzīgs ir arī šeit pat blogā atrodamais smūtijs, ko nosaucu par Iesācēju, jo tas vienkārši nevar negaršot - pat smūtiju nīdējam :))

Bet par zaļum zajiem smūtijiem - tagad jau esmu tik tālu, ka gatavoju tos ne tikai ar tādām neitrālākas garšas garšvielām, kā kurkuma vai saldās paprika, bet pat ar kaijenas pipraiņu. Šāds zaļais kokteilis man aizstāj salātu devu, jo pievienoju visu, ko parasti liktu arī pie salātiem: 
  • gan zaļumus- dilles, pētersīļus, kinzu, diedzētos zaļumus u.c., 
  • gan dažādas sēkliņas - sezama, ķirbju, linsēklas, čia, u.c., 
  • gan dažādas eļļiņas - ķirbju sēklu, sezama sēklu, melno ķimeņu, ciedru riekstu, mandeļu, u.c., 
  • gan balzāmetiķus no Vom Fass kolekcijas - mango, granātābolu, ingvera/vīnogu, u.c.
Bet pamatā lieku visu zaļo - salātu mix, seleriju, spinātus, kāpostu, avokado, u.c.

Īpašai garšu spēlei, šad tad pievienoju arī kādu augli - bumbieri, apelsīnu, mango, u.c. bet tikai simboliski, jo šie ir mani Salātu Zaļie kokteiļi :)

Papildus, protams, vēl pievienoju arī ūdeni un kādu ledus gabaliņu, šad tad eksperimentēju arī ar auzu, riekstu, sojas pieniem un citām šķidrajām sastāvdaļām.
Visnotaļ, izdomai nav robežu! Kā nekā slavenā Džūlija Čailda ir teikusi: 
"Iemācies gatavot tā, lai tu neesi recepšu vergs! Tev vienkārši jāzina, kas ir sezonāls un jāapgūst, ko ar to darīt."

Veselīga enerģijas deva ikdienas! Tāds ir gan pašu smūtiju, gan arī iepriekš pieminētā šī Aprīļa 30 dienu Smoothie Challenge vadmotīvs, un zinu, ka tiem, kas sāk dzert smūtijus - Aprīlis būs bijis - nebijis, jo tas pārvēršas dzīvesveidā un turpināsim to arī pēc tam... un tad jau nāks vasara - ogas, augļi, vēl vairāk zaļumu un citu sezonālu labumu! Nevaru vien sagaidīt :)

Prieciņā, Smūtiju draugi!

Lai jauka diena!

You May Also Like

0 comments