Ar kultūras garšu sirdī un krāsainu skatu šķīvī – bauda visām maņām jeb iepazīsim Izraēlu

by - 03:34

No 1. līdz 3. augustam mūsu pašu Rīgas vienā no smilšainākajām vietām jeb Ķīpsalas pludmalē norisinājās vēl nebijis un unikāls svešzemju kultūras iepazīšanai veltīts notikums – Telavivas Pludmales Festivāls!

2014.gada vasarā Telavivas Pludmales Festivāla krāšņās programmas ietvaros visiem interesentiem bija iespēja saulainajās Ķīpsalas pludmales smiltīs gan baudīt mūziku un izdejoties ne tikai nakts, bet arī visas dienas garumā, gan mieloties ar dažādiem Izraēlas virtuves šedevriem, gan iepazīt šīs tautas modes šiku un piedalīties sportiskās aktivitātēs. Trīs dienas un trīs naktis Ķīpsalas pludmale dunēja uz Izraēlas nots!

Bet ar to viss nesākās un nebeidzās, jo jau nedēļu pirms šī vērienīgā festivāla tika organizēti ne mazāk krāšņi un ievērojami „ieslidīšanās” pasākumi. Īstiem kulinārijas mīļiem viens no grandiozākajiem piedzīvojumiem noteikti bija Šefpavāra un Izraēlas TV zvaigznes Jana Giceltera kulinārijas meistarklase, kas lietainā ceturtdienas pusdienlaikā norisinājās ne mazāk iedvesmojošajā „3 Pavāru” restorāna demo virtuvē un pulcēja gardēžus, sniedzot iespēju dzirdēt izcilā šefpavāra iedvesmas stāstus un katra gatavotā ēdiena nozīmību gan Izraēlas kultūrā, gan paša šefpavāra dzīvē un bērnības atmiņās. Par to arī šis stāsts. :) 

Neaizmirstamais garšu piedzīvojums sākās ar lielisku uzkodu, kas bija viegla kā pūciņa, bet garšoja burvīgi – un kas to būtu domājis, ka šajā pelēcīgi baltajā krēmā, kas dekoratīvi tika iepildīts mazās glāzītēs un pasniegts ar mūsu pašu grauzdēto rupjmaizīti, patiesībā slēpjas baklažāna un dateļu medus mikss. 


Tālāk sekoja ne mazums pārsteigumu ar jēlas jēra gaļas tartaru, kura pagatavošanā tika pievērsta tik liela uzmanība katram zaļumam un garšvielai, ka bija neiespējami nebrīnīties par ikkatras garšas nianses nozīmību īstas izraēliešu ģimenes virtuvē. 


Ar bērnības atmiņu stāstu un vecmāmiņas gatavoto vīnogu lapu tīteņu autentiskās receptes burvību turpinājās šis lieliskais garšas ceļojums Jana Giceltera izpildījumā. It kā tik vienkāršais zivs plācenītis, pasniegts ar vīnogu tīteņa piedevu, tika pārvērsts īstā mākslas darbā un gleznā, pievienojot gan ēdamus krāšņos ziediņus, gan tik daudz dažādu sīku detaļu, ka šo ēdienu gribējās baudīt ar acīm pēc iespējas ilgāk, līdz neizturēja arī garšas kārpiņas. 


Saldajā atdzesēts piena ķīselis – nodomāju, tas nu gan nav nekas īpašs, varēja jau ko interesantāku piedāvāt! Bet jau pēc pirmā kumosa, restorāna telpā iestājās klusums – visi baudīja! Turklāt, pievienotā rožūdens, pistāciju un svaigo odziņu nianses tikai vēl vairāk pastiprināja šī izcilā, seno tradīciju pārbagātā deserta burvīgo un neaizmirstamo garšas baudu! Kā teica pats Jans – būtu zinājis, ka ārā būs šāds laiks (laika apstākļi no +280 bija pārvērtušies lietus vētrā ar +180 tieši pirms pašas meistarklases sākuma) – būtu pagatavojis šī paša deserta silto versiju, nevis ievietojis sagataves ledusskapī atdzesēšanai! Redz, cik vienkāršu lietu, cik dažādi un interesanti var pagatavot!

Šis noteikti bija neaizmirstams baudījums acīm, ausīm un, protams, vēderam. Paldies par lielisko iespēju izzināt šo mums tik tālo kultūru un tās gastronomiskās bagātības, tāpat kā visa Festivāla laikā iepazīt Izraēlu no visdažādākajiem rakursiem un kultūras izpausmēm!

You May Also Like

0 comments